0

درس پنجم : نحوه ساخت Virtual Machine در VMware vSphere

بر خلاف نسخه های قبلی ESXi که برای مدیریت و ساخت ماشین مجازی در آن، از نرم افزار vSphere Client ویندوزی استفاده می کردیم، در نسخه های جدید ESXi جهت مدیریت و انجام اموری مانند ساخت virtual machine ، توسط یک مرورگر وارد محیط جدیدی به نام Host Client می شویم

 

مزیت استفاده از Host Client این است که محیطی web base می باشد و دیگر نیاز به نصب نرم افزار vSphere Client تحت ویندوز نمی باشد. همچنین با توجه به اینکه این محیط مبتنی بر وب می باشد می توان به راحتی آنرا publish نمود و در صورت نیاز از خارج از شبکه توسط یک مرورگر به محیط پیکربندی ESXi متصل شد.

برای ورود به محیط Host Client می بایست آدرس IP مربوط به ESXi Host خود را در یک مرورگر وارد نموده و انتهای آن عبارت UI را وارد نماییم. توجه نمایید که آدرس IP مربوط به ESXi را می توانیم از محیط کنسول DCUI تغییر دهیم.

در صفحه باز شده کاربر root و پسورد آنرا وارد کرده و لاگین می کنیم :

 

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید وارد محیط مدیریت هاست ESXi شده ایم. در این محیط بخش ها و ابزارهای مفیدی وجود دارند.
در صفحه ای که به صورت پیش فرض باز می شود اطلاعاتی از قبیل ورژن ESXi نصب شده و وضعیت CPU و Memory و Storage آن را مشاهده می کنید.
همچنین در پنل پایین آن نیز جزیات بیشتری را در خصوص Hardware این سرور ESXi مشاهده می کنیم.

 

 

در پنل سمت چپ، بخش های مجزایی را مشاهده می کنید. بر روی بخش Virtual Machines کلیک می کنیم. همانطور که می بینید در حال حاضر در این هاست ESXi هیچ ماشین مجازی وجود ندارد. برای ساخت اولین ماشین مجازی مان در این هاست ESXi بر روی گزینه create / register VM کلیک می کنیم :

 

 

در صفحه باز شده، بر روی همان گزینه اول یعنی create a new virtual machine کلیک می کنیم :

در صفحه زیر یک نام دلخواه و البته با مسما برای ماشین مجازی خود در نظر می گیریم. به عنوان مثال اگر ماشین مجازی که ایجاد می کنیم دامین کنترلر شبکه خواهد بود بهتر است از اسامی مانند DC یا SRV-DC یا DC1 استفاده نماییم.

 

ما در این سناریو قصد داریم یک ویندوز سرور 2019 عمومی را ایجاد و نصب کنیم :

 

بخش compatibility  که به معنای سازگاری می باشد و در واقع در این قسمت سازگاری تنظیمات این ماشین مجازی را با ورژن های مختلف ESXi تعیین می کنیم.

ما در این بخش همان گزینه پیش فرض را انتخاب می کنیم.

توجه : اگر این احتمال وجود دارد که در آینده به دلیل مجبور شویم این ماشین مجازی را به یک هاست ESXi دیگر و دارای ورژن پایین تر منتقل کنیم، در این فیلد می بایست آن نسخه ESXi را انتخاب کنیم.

در تصویر فوق، بخش Guest OS Family و Guest OS Version را بر بسته به اینکه قصد نصب چه سیستم عاملی را در این ماشین مجازی دارید انتخاب نمایید. ما در این مقاله تصمیم داریم windows Server 2019 را نصب کنیم لذا گزینه ها را طبق شکل فوق انتخاب کرده ایم.

طبق تصویر زیر در صفحه Select Storage می بایست دیتابیس یا اصطلاحاٌ Datastore ی که می خواهیم فایل های این ماشین مجازی درون آن ساخته شوند و قرار بگیرند را انتخاب می کنیم.

ما درون این هاست ESXi فقط یک datastore داریم که نام آن Datastore1 می باشد و لذا همان را انتخاب می کنیم :

 

 

 

در صفحه Customize settings مشخصات و اطلاعاتی را در خصوص ماشین مجازی که ایجاد کرده ایم مشاهده می کنیم. اطلاعاتی از قبیل تعداد CPU و مقدار RAM و هارد دیسک و غیره. می توانیم در همین مرحله در بخش CD\DVD-Drive1 فایل ISO مربوط به Windows server 2019 را mount نماییم و یا این کار را پس از اتمام ساخت ماشین مجازی انجام دهیم. ما این کار را به بعد از ایجاد ماشین مجازی موکول می کنیم.

 

 

در صفحه آخر که Ready to Complete می باشد، یک summary از انتخاب ها و تنظیماتی که انجام دادیم نمایش داده می شود.

موارد نمایش داده شده را مرور کرده و بر روی گزینه Finish کلیک می کنیم :

 

 

همانطور که مشاهده می کنید ماشین مجازی ما به صورت خام ایجاد شده است و در حال حاضر فاقد سیستم عامل می باشد :

 

به این دلیل که ما در حین ساخت ماشین مجازی، iso مربوط به نصب سیستم عامل مد نظر خود را تعیین نکردیم، جهت نصب سیستم عامل در این ماشین مجازی می بایست مراحل اضافه زیر را انجام دهیم:

 

در بخش virtual machines ماشین مجازی خود را انتخاب نموده و بر روی آن کلیک راست کرده ( و یا بر روی گزینه Actions کلیک کرده ) و بر روی Edit Settings کلیک می کنیم :

 

 

در پنل سمت چپ بر روی گزینه CD/DVD drive1 کلیک نموده و از منوی باز شونده، گزینه Datastore ISO File را انتخاب می کنیم :

از طریق دکمه Upload می توانیم  فایل iso سیستم عامل مد نظر خود را به درون datastore این هاست ESXi ارسال کنیم. فایل iso سیستم عامل مد نظر خود را بابت قراردادن در DVD-ROM این ماشین مجازی اتتخاب می کنیم :

 

سپس بر روی گزینه save کلیک می کنیم :

هم اکنون ماشین مجازی شما آماده می باشد.و می توانید با روشن کردن نصب سیستم عامل مورد نظر را ادامه دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *